Jak powstała giełda? – podstawowe informacje

Giełda powstała, aby umożliwić inwestorom handel akcjami i instrumentami finansowymi. Jest to miejsce, w którym można kupować i sprzedawać aktywa. Sprawdź, skąd się wzięła i jakie są jej rodzaje.

Historia powstania giełdy

Historia giełd sięga XIII wieku. To właśnie wtedy we Włoszech, a konkretniej w mieście Genua, powstały pierwsze targi papierów wartościowych. Później giełda rozwinęła się w Amsterdamie, gdzie do dziś można zwiedzać jej siedzibę. W Polsce pierwsze tego typu instytucje funkcjonowały już w XIX wieku, a ich popularność rosła wraz z rozwojem gospodarki.

Rodzaje giełd

Obecnie istnieje wiele rodzajów giełd, które dzielą się na:

  • giełdy papierów wartościowych,
  • giełdy walutowe,
  • giełdy towarowe.

Do najbardziej znanych na świecie należą: Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku, Giełda Papierów Wartościowych w Tokio oraz Giełda Papierów Wartościowych w Londynie.

Jak działa giełda?

Giełda funkcjonuje w oparciu o kilka zasad. Po pierwsze, aby móc na niej handlować, należy posiadać tzw. konto inwestycyjne. Jest to rodzaj rachunku bankowego, ale zajmujący się wyłącznie transakcjami na giełdzie. Aby otworzyć taki rachunek, należy skontaktować się z domem maklerskim. Kolejna istotna kwestia to tzw. platforma transakcyjna. To właśnie na niej odbywają się wszystkie transakcje giełdowe. Dom maklerski, który otworzy nam konto inwestycyjne, oferuje też dostęp do takiej platformy.

Na giełdzie można handlować w ramach tzw. sesji giełdowej

Sesja giełdowa to czas, w którym można dokonywać transakcji na danej giełdzie. W przypadku Polskiej Giełdy Papierów Wartościowych sesja giełdowa trwa od godziny 9:00 do 17:00.

One thought on “Jak powstała giełda? – podstawowe informacje

Dodaj komentarz